ORIS TELEKOM SIKÇA SORULAN SORULAR

ORISNet Tarifeleri

İnternet Tarifeleri Nedir?

Süper İnternet, Süper İnternet + ve Süper İnternet Eko olmak üzere üç ayrı tarifemiz bulunmaktadır.

Süper İnternet; Taahhütsüz, Limitsiz 50 Mbps’e kadar Yüksek Hız 79,90 TL 

Süper İnternet +; Taahhütsüz, Limitsiz 100 Mbps’e Kadar Yüksek Hız 99,90 TL 

Süper İnternet Eko; Taahhütsüz, 8 Mbps’e Kadar Hız ve 50 GB Kotalı 49,90 TL 

ADSL HİZMETİ ( İnternet ) nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı ), mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

ORIS Telekom’dan Yalın ADSL hizmeti alınabilir mi?

EVET, Yalın ADSL hizmeti alınabilir.

Taahhütlü ABONE'lerin taahhüt bitiminde paketlerine ne olacak?

Taahhüt süresince, mevcut paketlerin taahhütlü ücretleri değişmeden limitsiz hizmet sunulacaktır. Taahhütü biten Abone'lerimiz ise terich edecekleri, çok avantajlı yeni tarifelerimizden faydalanabileceklerdir.

Limitsiz internet hizmetinden kimler faydalanabilecek?

Limitsiz ve AKN’li paketlerde olan taahhütlü ve taahhütsüz tüm Abone'lerimize limitsiz internet hizmeti verilecektir.

Limitsize geçişle birlikte fatura tutarlarında değişiklik olacak mı?

Hayır, abonelerimizin fatura tutarlarında bir değişiklik olmayacaktır. Abone'lerimiz kullandıkları paketlerin ücretleri üzerinden, ek hiçbir ücret ödemeden limitsiz paketlere geçirilecektir.

Tarife bilgilerine nereden ulaşabilirim?

Güncel tarife bilgilerimize oristelekom.com web sitemizin tarifeler kısmından ulaşabilirsiniz.

Tarife değişikliği talebi ne zaman işleme alınır?

Ses hizmeti ve internet hizmeti tarife değişikliği talebiniz aynı gün işleme alınır. Ses hizmetindeki değişiklik talebiniz aynı gün, internet hizmetindeki değişiklik talebiniz ise bir sonraki ayın ilk gününde uygulamada olur.

 Sabit telefon hizmeti nedir?

Abone’nin ev ve işyerindeki sabit telefonlardan, ek bir cihaz kullanmadan ya da kullanım alışkanlığını değiştirmeden, her yöne ( Şehir içi, Şehirler Arası, GSM, uluslararası ) arama yapabilmesini sağlayan bir ORIS telefon hizmetidir. Abone’nin sabit telefonuna ait tek bir fatura olur ve bu sadece ORIS'ten gelir.

ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS Telekom’a taşıdığında numarası değişecek mi?

HAYIR, değişmeyecek. Abone’nin numarası aynen kalacaktır.

Telefon hattı geçiş işlemleri sırasında ses hizmetinde aksama oluyor mu?

Abone'nin fark etmeyeceği kadar kısa bir sürede geçiş işlemi yapılıyor.

ABONE, ORIS Telekom’a geçtiğinde, Türk Telekom aboneleri ABONE’yi aradığında daha fazla ücret ödemeleri gerekir mi?

HAYIR, gerekmez. Herhangi bir Türk Telekom abonesi de ORIS ABONESİ’ni aradığında yine diğer operatörün normal şehir içi ve/veya şehirler arası tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.

ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS Telekom’a taşıdığında ses kalitesi bozulur mu?

HAYIR, bozulmaz. ABONE’nin aldığı hizmet aynı altyapı üzerinden devam edeceğinden ses kalitesinde en ufak bir değişiklik olmaz.

ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS Telekom’a taşıdığında diğer hatlara yönlendirme yapabilir mi?

HAYIR, yönlendirme yapılamamaktadır.

Yalın Hat hizmet ücretine kadardır?

Yalın Hat ücreti, internet tarifesine ek olarak 20 ₺ olarak eklenecektir.

 Süper İnternet tarifeleri kapsamında, Yalın Hat ücreti internet tarifesine ek olarak  20 ₺ yerine 10 ₺ olarak ücretlendirilir.

Diğer operatörde Yalın Hat kullanmaktayım. ORIS Telekom’a geçiş yapabilir miyim?

HAYIR, Yalın Hat geçişleri yapılamamaktadır.

Aktivasyon Bedeli nedir? Nasıl uygulanır?

Aktivasyon (Bağlantı) bedeli hizmet talebinize istinaden bağlı olduğunuz telefon santralinde yapılan işlemlere yönelik bir sefere mahsus alınan ücrettir. ORIS aktivasyon bedeli 25 ₺’dir. İlk faturaya yansıtılır ve indirim olarak iade edilir. Hizmet iptali yapılması durumunda Abone'den bu bedel talep edilir. Aktivasyon bedeli uygulamalar doğrultusundadır.

ORIS Telekom’da bayilerde bulunan kontörlü ve ankesörlü telefon hattı geçişleri yapılabilir mi?

HAYIR, kontörlü ve ankesörlü telefon hizmetlerinin ORIS'e geçişleri yapılamamaktadır.

444’lü ve 850’li hatların geçiş yapabilir mi?

850 ile başlayan özel servis numaralarının geçişi yapılabilirmekte olup, 444' ile başlayan özel servis numaralarının ORIS'e geçişi yapılamamaktadır.

Diğer operatörde borçlu ya da idari takipte olan hatların ORIS Telekom'a geçişi yapılabilir mi?

Diğer operatörde borçu ya da idari takipte olan hatlar iptal edilmemiş veya servise kapatılmamış ise ORIS Telekom'a geçişi yapılabilir. Geçmiş dönem borçları eski hizmet aldığı operatörde kalır. Abone'nin eski borçları ile ilgili durumu ORIS'ten hizmet almasını engellemez. Abone hizmetini ORIS'e taşıdıktan sonra eski hizmet aldığı operatör ile (İdari ve hukuki takip) herhangi bir tahsilat problemi yaşasa dahi ORIS'te hizmeti kapanmaz.

ABONE, aldığı hizmeti ORIS Telekom'a taşıdığında bir geçiş ücreti ödeyecek mi?

Hayır. Diğer operatörlerden geçiş işlemleri için hiçbir ücret ödenmemektedir.

Faks, pos veya güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit telefon hatları ORIS Telekom’a taşınabilir mi?

Faks ve pos cihazlarına bağlı hatların geçiş işlemleri ORIS tarafından yapılmaktadır. Güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS'e taşınmasını takiben bu hatlar üzerine tanımlı güvenlik sistemlerinin çalışmasında problem yaşanabilmektedir. Bu durumdan dolayı ORIS; güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS'e taşınmasını tavsiye etmemektedir.

ORIS Telekom’un faturaları hangi tarihte kesilir?

Abone'nin aktiflik tarihinden itibaren bir ay sonra kesilir.

Fatura tutarımı ve ödeme tarihimi nasıl öğreneceğim?

Kayıtlarımızda bulunan cep telefonunuza faturanın kesildiği gün SMS ile fatura tutarı ve son ödeme tarihi bildirilmektedir. Ayrıca, fatura vadesinden 3 gün önce ve fatura vadesini 3 gün geçtiğinde SMS ile tekrar hatırlatma yapılmaktadır.

ABONE, hizmetini ORIS Telekom’a taşıdığında faturası kimden gelecek? Önceki operatörden başka fatura gelecek mi?

Abone, aldığı hizmetini ORIS'e taşıdığında hizmeti ile ilgili faturaları ORIS'ten gelmeye başlayacaktır. Tüm hizmet faturaları Abone'nin kayıtlarımızda bulunan e-posta adresine, e - fatura olarak ORIS tarafından gönderilecektir. Eski operatöründen sadece geçişin yapıldığı ay ile ilgili -kısa ay- faturası gelecek olup bu kısa ay faturası eski operatörün son faturası olacaktır. Abone'ye eski operatörden başka bir fatura gelmeyecektir.

ABONE, borcunu ödedikten sonra hat ne kadar sürede açılır?

Ödeme ON-LINE olarak gerçekleştirildiyse aynı gün, diğer ödeme kanallarıyla gerçekleştirildiyse 1 gün sonra açılmaktadır.

ABONE, fatura ödeme süresini geçirir ise ne kadar süre ile ödeme kanallarından faydalanabilir?

ABONE, faturanın son ödeme tarihinden itibaren 90 gün süre ile ödeme kanallarından ödemesini yapabilir.

ABONE, fatura ödeme noktaları ile ilgili bilgiyi nereden bulabilir?

Abone, fatura ödeme noktaları ile ilgili bilgiye http://www.oristelekom.com/odeme-noktalari bağlantısından ulaşabilir.

ABONE, aldığı sabit telefon ve ADSL hizmeti ile ilgili faturayı zamanında ödemez ise ne olur?

Abone, ORIS'ten aldığı hizmet ile ilgili faturasını zamanında ödemez ise, fatura kesildiği gün itibariyle 28 gün geçmesi durumunda hizmet borçtan dolayı geçici olarak 7 gün dış aramalara kapatılır. Hizmet Kapama - Açma ücreti olarak Abone'nin faturasına ses hizmeti için 10 ₺ , internet hizmeti için 20 ₺ ek ücret yansımaktadır.Takip eden aylarda da üst üste toplamda 3 fatura ödenmemesi durumunda hat iptal edilir ve fatura idari takibe sevk edilir. İdari takip yolu ile tahsil edilemeyen hizmet faturaları hukuki takibe verilir.

ABONE, ORIS Telekom’un faturalarını nasıl ödeyebilir?

ORIS Telekom’da fatura sürprizi yaşamazsınız, sizlere tavsiyemiz Otomatik Ödeme Talimatı vermeniz olacaktır. Alternatif olarakwww.oristelekom.com sitesinde bulunan ON-LINE İŞLEM MERKEZİ uygulamasında kredi kartı, PTT şubeleri ve belirtilen onlarca banka kanalı ile Abone Kod Numaranızı belirterek fatura ödemeleri yapılabilmektedir. Size ait Abone Kod Numaranız 850 ile başlayan numaranızdır ve faturanızın sağ kısmında bulunur. ORIS Telekom’un faturalarının ödenebileceği ödeme kanalları ile ilgili bilgiyi resmi internet sitemizde bulunan http://www.oristelekom.com/odeme-noktalari bağlantısından bulabilirsiniz.

ABONE’nin aldığı sabit telefon hizmeti ile ilgili faturaları çalışmakta olduğu bankada otomatik ödemedeydi. Şimdi bu hizmeti ORIS Telekom’a taşıdığında ne yapması gerekir?

Abone’nin eski otomatik ödeme talimatını son faturasından sonra iptal ettirmesi ve ORIS Telekom’un çalışmakta olduğu bankalarda ALFA İLETİŞİM – ORIS Telekom olarak, yeni bir otomatik ödeme talimatı vermesi gerekmektedir. Otomatik ödeme talimatı verilen ilk ay fatura ödemenizin zamanında yapıldığını kontrol etmenizi öneririz. Otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz kurum listesi http://www.oristelekom.com/odeme-noktalari bağlantısındadır.

Arıza taleplerinde konularında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

    • Telefon kablosu direkt olarak telefon cihazına bağlı mı?
    • Çevir sesi var mı?
    • Telefon kablosu direkt olarak modem cihazına bağlı mı?
    • DSL ışığı sabit mi?

ABONE, aldığı hizmetle ilgili bir arıza talebini nereye iletebilir?

Abone, yaşadığı herhangi bir sorunu ORIS Telekom‘un Çağrı Merkezi’ni 0 (850) 470 07 24 ücretsiz arayarak ve/veya Abone İlişkileri Birimi’mize (abonedestek@oristelekom.com) e-posta olarak iletebilir.

Taşınma sebebi ile telefon hattımı taşınacağım adrese nakil ettirmek istiyorum. Nakil işlemi için nereye müracaat etmem gerekir?

Telefon hattınızın nakil işlemi için, nakil yapılacak adres bilgisi (İl, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası belirtmiş açık bilgisi) Abone adı ve soyadı yazılmış ve imzalanmış olarak dilekçenizi 0216 331 00 83 faks numaramıza göndermeniz gerekmektedir. Nakil dilekçeniz işleme alınarak 2 ile 7 iş günü arasında nakil gerçekleşecektir (İşlemlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için açık adres bilgilerinin mahalle, sokak, bina kapı numarası, il ve ilçe bilgilerinin bildirilmesi gerekmektedir.) Bu işlem için Abone faturasına her hizmet için (Tüm vergiler dahil) 35 ₺ hizmet nakil ücreti yansıtılmaktadır. Nakil işlemi yapılabilmesi için Abone'nin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.

ORIS Telekom’da hat dondurma yapılabilir mi?

Evet. 12 ayını doldurmuş tüm Abone'lerimiz hat dondurma işlemi yapabilir. Hat dondurma, takvim yılından bağımsız olarak, 365 günde en az 1 ( bir ) en fazla 180 gün olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Takvim yılından bağımsız olarak, hattın 365 günde 2 ( iki ) defa dondurulması mümkündür. Parçalı olarak hat dondurma gerçekleştirilebilir. Örneğin, abone 1 Ocak 2017’de hat dondurma başvurusu yapmış ve hat dondurma süresini toplam 2 ( iki ) defa hat dondurma işlemi gerçekleştirerek kullanmış ise, hattın dondurulduğu ilk tarih olan 1 Ocak 2017’den 365 gün sonra tekrar hat dondurma talebinde bulunabilecektir. Ses ve Adsl abonelerinde, 3 aya kadar olan dondurma işlemlerinde her hizmet için 25 ₺ 6 aya kadar olan hat dondurma işlemleri için ise 50 ₺ ( tüm vergiler dahil ) işlem ücreti alınmaktadır. Dondurma işleminin yapılabilmesi için abonenin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.

Ne kadar hız alırım?

Aşağıdaki linkten, sabit telefon numaranız veya adres bilgileriniz ile altyapı ve hız sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz.

http://onlineabone.oristelekom.com/HizSorgula/Index

Hızım normal ama ping değerim çok yüksek. Ne yapmalıyım?

Ping değerinin yüksek çıkmasının genel sebebi bilgisayar ve modem bağlantısı, bilgisayarda bulunan zararlı yazılımlar, anti virüs programları veya arka planda indirme işlemleri olabilir. Aynı zamanda modeme bulaşan zararlı yazılımlar nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle öncelikle modeminizi ve bilgisayarınızı detaylı kontrol etmelisiniz. Sorununuzun devam etmesi halinde 0(850) 470 07 24 numaralı Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Mevcut tarifeme cep-uluslararası görüşme-faks veya pos cihazı ekleyebilir miyim?

0(850) 470 07 24 numaralı Çağrı Merkezimiz aracılığı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı gün içerisinde uygulamalarınızın tamamı hizmete alınmaktadır.

http://onlineabone.oristelekom.com/HizSorgula/Index

Faks veya Pos hizmetinde ORIS Telekom kullanabilir miyim? Ücreti ne kadardır?

Esnaf tarifelerini kullanan abonelerimiz faks ve pos cihazı hizmetini, cep ve uluslararası kullanıma kapalı olarak 5 ₺ karşılığında alabilirler.

Sabit Telefon Hizmeti aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum. Ne yapabilirim?

İptal talebinizi 850 470 07 24 numaralı çağrı merkezimizi arayarak iletmeniz ve sonrasında Abone Adı / Hizmet Numarası, iletişim bilgileriniz ve imzanızı içerecek şekilde hazırladığınız iptal talep dilekçenizi, nüfus cüzdanı kopyanız ile şirketimize faks ve/veya e-posta olarak iletmeniz gerekmektedir. Takip eden 2 iş günü içerisinde iptal işleminiz tamamlanır.

Ay ortasında ses aboneliğimi iptal ettirmek istedim. Ne kadar fatura öderim?

Bu durumlarda; Abonenin kullanımları, aktivasyon ücreti, ve varsa taahhüt bedeli son faturasına yansıtılacak şekilde işlem yapılacaktır.

İptal için kayıt bıraktım, dilekçe gönderdim. Güncel borcumu nasıl ödeyeceğim?

Hat iptali gerçekleştikten sonra, toplam iptal faturası sisteme yansır. Sisteme yansıdığında kısa mesaj ile cep telefonuna bilgi verilir. İlk fatura kesim tarihinde fatura oluşur.

ORIS Telekom’a geçmiş bir ABONE tekrar eski operatörüne dönebilir mi? Nasıl bir işlem yapması gerekir?

Abone aldığı ses hizmetini istediği zaman ORIS'ten tekrar eski operatörüne dönebilir. Geçiş işlemlerinin yapılabilmesi için abone tarafından diğer operatörde gerekli evrakların doldurulup geçiş yapılacak operatör tarafından talep oluşturması gerekmektedir.

Bir yeni ABONE’nin ORIS Telekom sisteminde aktif olması kaç gün sürüyor?

Geçiş işlemleri, ilgili evrakların diğer operatöre teslimini takiben ilgili santrallerdeki Telekom operatörleri tarafından yapılmaktadır. Normal şartlarda geçiş süresi beş (5) iş günü olduğu halde evraklar teslim edildikten bir (1) gün sonra da müşteri ORIS sisteminde aktif olabilmektedir. Bazı istisnai durumlarda süreç ile ilgili santral operatörlerinin çalışma hızına bağlı olarak süre uzayabilmektedir.

Modem almak istiyorum, nasıl alabilirim?

0850 470 07 24 Müşteri Hizmetlerimizi arayarak sesli onayınız ile peşin veya taksitli seçenekleriyle modem talebinde bulunabilirsiniz.

Sattığınız modem markası, özellikleri nelerdir?

Bireysel Abonelerimize satışı gerçekleştirilen modem cihazı marka ve model bilgisi değişiklik gösterebilmektedir. Güncel modem marka ve model bilgisini 0 850 470 07 24 Müşteri Hizmetlerimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Modemimi değiştirmek zorunda mıyım?

Modem, internet hizmetinizin tarifesi ile doğrudan ilişkilidir. VDSL tarifede VDSL modem kullanılması gerekmektedir. Mevcut modeminizin bilgilerini 0 850 470 07 24 Müşteri Hizmetlerimize ileterek, uygunluğu konusunda bilgi talep edebilirsiniz.

Nasıl ORIS Telekom Abonesi olurum?

Abonelik başvurunuzu hemen web sitemizde üst bölümde yer alan ONLINE ABONELİK TALEBİ seçeneğinden yapabilirsiniz. Talebin tarafımıza ulaşmasına takiben sizinle irtibata geçilecek ve vermiş olduğunuz bilgiler teyit edilerek işlemleriniz başlatılacaktır. Ses aboneliği için, mevcut bulunan hattınızı ORIS'e taşımak için “ Mevcut numaramı taşımak istiyorum” , yeni hat talep ediyorsanız “Yeni hat tahsisi istiyorum” seçeneği işaretlenmelidir. Aboneliğiniz bir temsilcimize bağlı olarak açılmasını talep ederseniz Abonelik Başvurusunu yaparken temsilcinizin NETİM Kodunu ve ismini yazmayı unutmayınız.

Online ABONE oldum, evraklarımı nereye, nasıl göndereceğim?

E-posta adresinize iletilen Abonelik Sözleşmesi ve Tarife Formu belgelerini, ALFA İLETİŞİM HİZMETLERİ PAZ. TİC. A.Ş. adına, Yurtiçi Kargo ile alıcı ödemeli, ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.

ABONE ile ilgili geçiş işlemlerini kim yapacak? ABONE’nin kendisinin diğer operatörün santrallerine giderek geçiş ile ilgili bir işlem yapması gerekecek mi?

Tüm geçiş işlemleri yeni ORIS ABONESİ için ORIS tarafından yapılacaktır. ABONE’nin kendisinin diğer operatörün santrallerine giderek geçiş ile ilgili bir işlem yapması gerekmemektedir.

Elit Hizmet Nedir?

ABONE sorumluluğunda kalan konut/işyeri arızalarının, müşterinin adresinde yani hizmetin verildiği yerde tespit edilmesini, çözüm önerilerinde ve yönlendirmede bulunulmasını ve belirli koşullarda teknik destek sağlanmasını içeren ücretli bir servistir. Detaylar için http://www.oristelekom.com/sayfa/20/elit-hizmet internet sitemizden bilgi edinebilirsiniz.

ABONE’nin aldığı ADSL hizmetinde taahhütü varsa sabit telefon hizmetini yine de ORIS Telekom’a geçirebilir mi?

Evet geçirebilir. Ses hizmetinin ORIS'e taşıması ABONE’nin aldığı ADSL hizmetini etkilemez. ABONE’nin aldığı ADSL ( internet ) hizmeti ile ilgili vermiş olduğu taahhüt , o ABONE’nin ses hizmetini ORIS'e taşımasına engel teşkil etmez. Ses hizmetini ORIS'e taşıyan bir ABONE, ADSL hizmeti ile ilgili bir kesinti yaşamaz ve mevcut taahhütünü bozmuş olmaz. Mevcut ADSL operatöründen hizmet almaya devam eder ve bu ses hizmetinin geçişi ile ilgili herhangi bir kuruma herhangi bir ceza ödemez.

ABONE’nin aldığı sabit telefon hizmeti üzerinde taahhütü var. Bilgisayar almış. Bu numarasını ORIS Telekom’a geçirebilir mi?

Abone taahhütü ile ilgili ödemeyi kendisi eski Telekom operatörüne yaparak aldığı sabit telefon hizmetini ORIS'e taşıyabilir. Aldığı bilgisayar ile ilgili kalan taksit ödemelerini eski operatörüne yapması gerekir.

ABONE taahhütünden çıkarak ORIS Telekom’a geçer ise taahhütle ilgili ödemeyi ORIS yapar mı?

Diğer operatörden aldığı tarife indirimi karşılığı taahhütü olan ABONE’lerin ORIS'e geçişlerinde taahhüt bedeli ORIS tarafından karşılanmamaktadır.