ONLINE İŞLEMLER

Sıkça Sorulan Sorular

ABONE’nin ev ve işyerindeki sabit telefonlardan, ek bir cihaz kullanmadan ya da kullanım alışkanlığını değiştirmeden, her yöne ( şehir içi, şehirler arası , GSM, uluslararası ) arama yapabilmesini sağlayan bir ORİS Telekom telefon hizmetidir. ABONE’nin sabit telefonuna ait tek bir fatura olur ve bu sadece ORİS Telekom’dan gelir.

Abone taahhütü ile ilgili ödemeyi kendisi eski Telekom operatörüne yaparak aldığı sabit telefon hizmetini ORIS Telekom’a taşıyabilir. Aldığı bilgisayar ile ilgili kalan taksit ödemelerini eski operatörüne yapması gerekir.

Diğer operatörden aldığı tarife indirimi karşılığı taahhütü olan ABONE’lerin ORIS Telekom’a geçişlerinde taahhüt bedeli ORIS tarafından karşılanmamaktadır.

       İptal talebinizi 850 470 07 24 numaralı çağrı merkezimizi arayarak iletmeniz ve sonrasında Abone Adı / Hizmet Numarası, iletişim bilgileriniz ve imzanızı içerecek şekilde hazırladığınız iptal talep dilekçenizi, nüfus cüzdanı kopyanız ile şirketimize fax/mail olarak iletmeniz gerekmektedir. 2 iş günü içerisinde iptal işleminiz tamamlanır.

Abonenin kullanımları, aktivasyon ücreti ve varsa taahhüt bedeli son fatura olarak çıkar.

Hat iptali gerçekleştikten sonra, toplam iptal faturası sisteme yansır. Sisteme yansıdığında sms ile bilgi verilir. İlk fatura kesim tarihinde fatura oluşur.

Evet. Devir işlemi yapabilirsiniz.

Telefon hattınızın nakil işlemi için, nakil yapılacak adres bilgisi ( il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası belirtmiş açık bilgisi) Abone Adı Soyadı yazılmış ve imzalı olan dilekçenizi 0216 331 00 83 fax numaramıza ya da abonedestek@oristelekom.com mail adresimize göndermeniz gerekmektedir. Nakil dilekçeniz işleme alınarak 2 ile 7 iş günü arasında nakil gerçekleşecektir. ( İşlemlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için açık adresi bilgilerinin mahalle, sokak, bina kapı numarası, il ve ilçe bilgilerinin bildirilmesi gerekmektedir.) Bu işlem için abone faturasına her hizmet için ( tüm vergiler dahil ) 25,00 TL hizmet nakil ücreti yansıtılmaktadır. Nakil işlemi yapabilmesi için abonenin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.

Abone aldığı ses hizmetini istediği zaman ORIS Telekom’dan tekrar eski operatörüne taşıyabilir. Geçiş işlemlerinin yapılabilmesi için abonenin diğer operatörüne gitmesi, gerekli evrakların doldurulup geçiş yapılacak operatör tarafından talep oluşturması gerekmektedir.

Evet. 12 ayını doldurmuş tüm abonelerimiz hat dondurma işlemi yapabilir. Hat dondurma, takvim yılından bağımsız olarak, 365 günde en az 1 ( bir ) en fazla 180 gün olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Takvim yılından bağımsız olarak, hattın 365 günde 2 ( iki ) defa dondurulması mümkündür. Parçalı olarak hat dondurma gerçekleştirilebilir. Örneğin, abone 1 Ocak 2017’de hat dondurma başvurusu yapmış ve hat dondurma süresini toplam 2 ( iki ) defa hat dondurma işlemi gerçekleştirerek kullanmış ise, hattın dondurulduğu ilk tarih olan 1 Ocak 2017’den 365 gün sonra tekrar hat dondurma talebinde bulunabilecektir. Ses ve Adsl abonelerinde, 3 aya kadar olan dondurma işlemlerinde her hizmet için 25,00 TL, 6 aya kadar olan hat dondurma işlemleri için ise 50,00 TL ( tüm vergiler dahil ) ücret alınmaktadır. Dondurma işleminin yapılabilmesi için abonenin vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekmektedir.

ABONE , arama yaparken yaşadığı herhangi bir sorunu ORIS Telekom ‘ un ÇAĞRI MERKEZİ’ni 0 (850) 470 07 24 ücretsiz arayarak iletebilir veya ABONE İlişkileri Birimi’mize ( abonedestek@oristelekom.com) mail gönderebilir.

  • Telefon kablosu direkt olarak telefon cihazına bağlı mı?
  • Çevir sesi var mı ?
  • Telefon kablosu direkt olarak modem cihazına bağlı mı?
  • Dsl ışığı sabit mi?

Bu kontrolleri sağlayıp sorunu ÇAĞRI MERKEZİmizi arayarak iletebilirsiniz.

 

Üzerinde TC numarası olan, devlet tarafından verilmiş kimlik belgesine sahip yabancı uyruklular ORIS Telekom’da abone olabilir. Mevcut abone evraklarına ek olarak; kimlik fotokopisi ( TC tarafından verilen) pasaport ve ikametgâh teskeresi ( en az 6 ay süreli oturma izni ) kayıt evraklarına eklenir. Yabancı uyruklu aboneler bu şekilde ORIS Telekom’dan ses yada adsl hizmeti alabilirler

             HAYIR, değişmeyecek. ABONE’nin numarası aynen kalacaktır

EVET, Yalın ADSL hizmeti alınabilir.

HAYIR. ABONE’nin ORİS Telekom sabit telefon hizmetinden yararlanabilmesi için herhangi bir ön numara tuşlamasına gerek yoktur.

HAYIR, bozulmaz. ABONE’nin aldığı hizmet aynı altyapı üzerinden devam edeceğinden ses kalitesinde en ufak bir değişiklik olmaz.

HAYIR, gerekmez. ABONE, herhangi bir Türk Telekom abonesini aradığında yine ORIS Telekom’un şehir içi ve şehirlerarası tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.

HAYIR, gerekmez. Herhangi bir Türk Telekom abonesi de ORIS Telekom ABONESİ’ni aradığında yine diğer operatörün normal şehir içi ve ya şehirler arası tarifeleri üzerinden ücretlendirilir

Fax ve pos cihazlarına bağlı hatların geçiş ORIS Telekom tarafından yapılmaktadır. Güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS Telekom’a taşınmasını takiben bu hatlar üzerine tanımlı güvenlik sistemlerinin çalışmasında problem yaşanabilmektedir. Bundan dolayı ORIS Telekom, güvenlik cihazlarının bağlı olduğu sabit hatların ORIS Telekom’a taşınmasını tavsiye etmemektedir.

Abone sabit telefon hizmetini ORIS Telekom’a taşıdığında da bu hatları aramaya devam edebiliriz

444 ve 850 ile başlayan özel servis numaralarının ORIS Telekom’a geçişi yapılamamaktadır.

               HAYIR, kontörlü ve ankesörlü telefonların geçişleri ORIS Telekom’da yapılamamaktadır.

Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL ( Asimetrik Sayısal Abone Hattı ), mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

EVET. Bireysel ve kurumsal abonelerimiz Adsl hizmeti alabilirler.

Aktivasyon ( Bağlantı ) bedeli hizmet talebinize istinaden bağlı olduğunuz telefon santralinde yapılan işlemlere yönelik bir sefere mahsus alınan ücrettir.ORIS Telekom aktivasyon bedeli 25 TL’dir. İlk faturaya yansıtılır ve indirim olarak iade edilir. Hizmet iptali yapılması durumunda aboneden bu bedel talep edilir.

            

     ORIS TELEKOM, tüm sınırsız kullanımlı tarifelerinde, abonelerimizin kesintisiz, güvenilir ve değer katan kaliteli bir ses hizmeti sunmayı ilke edinmiştir. Adil Kullanım Uygulaması, size verdiğimiz bu sözü tutmaya yardımcı olmak için uygulanmaktadır.

     Ses aboneliklerinde Sınırsız tarifelerimizi kullanan kimi abonelerin aşırı kullanımlarının ORIS tarafından katlanılması makul sınırların ötesine geçmesine ve diğer abonelerin alacağı hizmetin kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. ORIS, yapılan analizler sonucunda herhangi bir abonenin aşırı kullanımını tespit etmesi durumunda abonenin hizmetini dış aramalara kapayarak askıya alabiliri abonenin farklı bir tarifeye geçmesini önerebilir veya hizmeti iptal ederek tamamen sonlandırabilir.

      Sınırsız ses tarifelerimiz sadece bireysel ( ev ) kullanımı içindir. Bu nedenle ticari ve/ veya kurumsal kullanım yaptığı tespit edilen abonelerde Adil Kullanım Uygulamasına tabi olacaktır. ORIS, sınırsız tarifesinin bu şekilde bir abonesi tarafından ticari ve/ veya kurumsal kullanımını tespit etmesi durumunda bu abonenin de hizmetini dış aramalara kapayarak askıya alabilir, abonenin farklı bir tarifeye geçmesini önerebilir veya hizmeti iptal ederek tamamen sonlandırabilir.

     ADSL hizmetlerinde ise tarife içeriği göz önünde bulundurularak 50 GB’yi aşan abonelerde internet kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülür. Takip eden ayın ilk günü internet hizmetindeki mevcut erişim hızından tekrar yararlanabilir.

     VDSL hizmetlerinde ise tarife içeriği göz önünde bulundurularak 75 GB’yi aşan abonelerde internet kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülür. Takip eden ayın ilk günü internet hizmetindeki mevcut erişim hızından tekrar yararlanabilir.

      FİBER hizmetlerinde ise tarife içeriği göz önünde bulundurularak 75 GB’yi aşan abonelerde internet kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülür. Takip eden ayın ilk günü internet hizmetindeki mevcut erişim hızından tekrar yararlanabilir.

       www.oristelekom.com sitesinde bulunan ONLİNE İŞLEM MERKEZİ fonksiyonundan kredi kartınızla ya da PTT şubeleri dahil bir çok banka ve ödeme noktasında Abone kod numaranızı belirterek ORIS Telekom hizmet faturaları ödenebilir. Abone kod numaranız 850 ile başlayan numaranızdır ve faturanızın sağ kısmında bulunur. ORIS Telekom’un faturalarının ödenebileceği ödeme kanalları ile ilgili bilgiye http://www.oristelekom.com/odeme-noktalari internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.Bu ödeme kanalları dışında başka kanallardan ödeme yapmayınız.

ONLINE İŞLEM MERKEZİ’nden Online Fatura Ödeme ile yapılan ödemeler anlık olarak sisteme yansımaktadır. Diğer ödeme kanallarından yapılan ödemeler 1 gün sonra sisteme yansımaktadır.

Faturanın kesildiği gün abonelere SMS ile fatura tutarı ve son ödeme tarihi bildirilir. Fatura vadesinden 3 gün önce, fatura vadesini 3 gün geçtiğinde abonelerimize SMS yolu ile fatura tutarı hatırlatılır.

ABONE, sabit telefon hizmetini ORIS Telekom’a taşıdığında ses hizmeti ile ilgili faturaları ORIS Telekom’dan gelmeye başlayacaktır. Sabit telefon dahil görüşme faturaları abonenin mail adresine e - fatura olarak ORIS Telekom tarafından gönderilecektir. Eski operatöründen sadece geçişin yapıldığı ay ile ilgili kısa ay faturası gelecek olup bu kısa ay faturası eski operatörün son faturası olacaktır. ABONE’ye bu eski operatörden başka bir fatura gelmeyecektir.

ABONE’nin eski otomatik ödemesini son faturasından sonra iptal etmesi ve ORIS Telekom’un çalışmakta olduğu bankalarda yeni bir otomatik ödeme talimatı 850 ile başlayan abone kodu ile verilmelidir. Telefon numarası internet numarası ile verilen otomatik ödeme talimatları aktif olmamaktadır. Otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz bankaların listesini ORIS Telekom’un internet sayfasında bulabilirsiniz.

Abonenin aktiflik tarihinden itibaren bir ay sonra kesilir.

Ödeme online olarak gerçekleştirildiyse aynı gün, diğer ödeme kanallarıyla gerçekleştirildiyse bir gün sonra açılmaktadır.

ABONE, faturanın son ödeme tarihinden itibaren 90 gün süre ile ödeme kanallarından faydalanabilir.

Abone, fatura ödeme noktaları ile ilgili bilgiye ORIS Telekom’un internet sayfasından ulaşabilir

Abone . ORIS Telekom’dan aldığı hizmet ile ilgili faturasını zamanında ödemez ise, fatura kesildiği gün itibariyle 28 gün geçmesi durumunda hizmet borçtan dolayı kapatılır. Takip eden aylarda da üst üste toplamda 3 fatura ödenmemesi durumunda hat iptal edilir ve fatura idari takibe sevk edilir. İdari takip yolu ile tahsil edilemeyen hizmet faturaları hukuki takibe verilir.

ORIS Telekom’un bireysel ve kurumsal ses hizmetleri ile ilgili tarife bilgilerine internet sayfamızda yer alan “Tarifelerimiz” üzerinden ulaşabilirsiniz.

Evet. Tarifelerimizde taahhüt bulunmaktadır.

Tarife değişikliği için 0(850) 470 07 24 numaralı çağrı merkezimizi arayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

       Ses hizmeti aynı gün, internet hizmeti bir sonraki ayın ilk gününde devreye girer.

Esnaf tarifelerini kullanan abonelerimiz fax ve pos hizmetini cep ve uluslararası kullanıma  kapalı olarak 5 TL karşılığında alabilirler.

 Çağrı merkezimizi arayarak ekleyebilirsiniz. İşlemler aynı gün içerisinde gerçekleştirilir

Yalın ADSL için, ADSL tarifesine ek olarak her ay 20 TL faturaya yansıtılır.

Abonelik başvurunuzu hemen web sitemizde üst bölümde yer alan ONLINE ABONE OL seçeneğinden yapabilirsiniz. Talebin tarafımıza ulaşmasına takiben sizinle irtibata geçilecek ve vermiş olduğunuz bilgiler teyid edilerek işlemleriniz başlatılacaktır. Ses aboneliği için, mevcut bulunan hattınızı ORIS Telekom’a taşımak için “ Mevcut numaramı taşımak istiyorum” , yeni hat talep ediyorsanız “Yeni hat tahsisi istiyorum” şıkkı işaretlenmelidir. Aboneliğiniz bir temsilcimize bağlı olarak açılmasını talep ederseniz Abonelik Başvurusunu yaparken temsilcinizin NETIM Kodunu ve ismini yazmayı unutmayınız.

Tüm geçiş işlemleri yeni ORIS ABONESİ için ORİS Telekom tarafından yapılacaktır. ABONE’nin kendisinin diğer operatörün santrallerine giderek geçiş ile ilgili bir işlem yapması gerekmeyecektir.

Geçiş işlemleri, ilgili evrakların diğer operatöre teslimini takiben ilgili santrallerdeki Telekom operatörleri tarafından yapılmaktadır. Normal şartlarda geçiş süresi beş (5) iş günü olduğu halde evraklar teslim edildikten bir (1) gün sonra da müşteri ORIS Telekom sisteminde aktif olabilmektedir. Bazı istisnai durumlarda süreç ile ilgili santral operatörlerinin çalışma hızına bağlı olarak uzayabilmektedir.

HAYIR. Diğer operatörlerden geçiş yaparken ORIS Telekom’a herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Abonenin fark etmeyeceği kadar kısa bir sürede geçiş işlemi yapılıyor.

Üzerinde TC numarası olan, devlet tarafından verilmiş kimlik belgesine sahip yabancı uyruklular ORIS Telekom’da abone olabilir. Mevcut abone evraklarına ek olarak; kimlik fotokopisi ( TC tarafından verilen) pasaport ve ikametgâh teskeresi ( en az 6 ay süreli oturma izni ) kayıt evraklarına eklenir. Yabancı uyruklu aboneler bu şekilde ORIS Telekom’dan ses yada adsl hizmeti alabilirler.

Yeni hat tahsisinde herhangi bir ek ücret ödenmez.

Hayır. Bireysel abone evrakları ile ORIS Telekom abonesi olmuş bir kişi yeni bir Kurumsal Abonelik başvurusu yapmadan Kurumsal Abone olarak hizmet alamaz.

Evet geçirebilir. Ses hizmetinin ORIS Telekom’a taşıması ABONE’nin aldığı ADSL hizmetini etkilemez. ABONE’nin aldığı ADSL ( internet ) hizmeti ile ilgili vermiş olduğu taahhüt , o ABONE’nin ses hizmetini ORIS Telekom’a taşımasına engel teşkil etmez. Ses hizmetini ORIS Telekom’a taşıyan bir ABONE, ADSL hizmeti ile ilgili bir kesinti yaşamaz ve mevcut taahhütünü bozmuş olmaz. Mevcut ADSL operatöründen hizmet almaya devam eder ve bu ses hizmetinin geçişi ile ilgili herhangi bir kuruma herhangi bir ceza ödemez.